Piotr Schmidt

Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora
w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 – 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród:
• Nagroda indywidualna na „Jazz nad Odrą” 2008
• Nagroda indywidualna na „I’st Tarnów Jazz Contest” 2008
• Nagroda indywidualna na „Jazz nad Odrą” 2009
• III miejsce na „Zmaganiach Jazzowych” w Szczecinie, 2008
• Grand Prix na „III Novum Jazz Festival” w Łomży, 2010
• Nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010
• Nagroda Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2012)
• Nagroda Okolicznościowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013)
Nagrody zespołowe Piotra Schmidta:
• Grand Prix na XXX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, Kraków 2006.
• Grand Prix na „I’st Tarnów Jazz Contest”, Tarnów 2008
• Grand Prix na „Krokus Jazz Festival”, Jelenia Góra, 2008
• Grand Prix na „XII Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych”, Gdynia 2009
• II miejsce na Hoeilaart Jazz Festival, Belgia 2010 (za World Trio z Nowego Jorku, którego pianista grał trasę z Marcusem Millerem).
• Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010
Piotr Schmidt ma na swoim koncie dziewięć wydanych, autorskich płyt w tym trzy z zespołem Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od sześciu lat notowany jest w pierwszej czwórce jako „najlepszy trębacz jazzowy roku” w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. W 2015 roku był trzeci w tej kategorii. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Maciej Sikała, Piotr Baron, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Karolak, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski, Kazimierz Jonkisz, czy Michał Barański. Także z artystami popularnej estrady: Krystyna Prońko, Ewa Bem, Kuba Badach, Ten Typ Mes (Piotr Szmidt) i Miuosh.
Piotr Schmidt jest również właścicielem wydawnictwa SJRecords, które w ciągu sześciu lat istnienia wydało 24 płyty docenione przez ludzi o wyrafinowanym guście i smaku, dziennikarzy muzycznych i fanów jazzu.
Krzysztof Napiórkowski

Wokalista, a także pianista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent muzyczny.
Nominowany do nagrody Fryderyk 2019 za solowy album “Semi electric”.
Jako student zdobył kilkanaście nagród na największych festiwalach twórczości studenckiej, m. in. na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie (2005), Poetyckiej Dolinie w Warszawie (2006), OPPP w Oleśnie Śląskim (2006), Bazuna w Elblągu (2006), Wieczorne Nastroje (2006) i wielu innych.
Współpracował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami z różnych kręgów stylistycznych m.in. z Anną Jurksztowicz, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Moniką Lidke, Grzegorzem Turnauem, Wojciechem Majewskim, Michałem Jurkiewiczem, Markiem Napiórkowskim czy Adamem Strugiem.
Od ponad 15 lat koncertuje i nagrywa w kraju i za granicą. Brał udział w kilkudziesięciu projektach muzycznych z udziałem znakomitych muzyków, w setkach koncertów, wielu programach telewizyjnych i radiowych, a także współpracował podczas prac nad albumami innych wykonawców jako autor, wokalista i instrumentalista.
Wydał 7 albumów solowych: Napiórkowski / Mickiewicz Sonety Krymskie (2020), Semi electric (2018), 10 X Twardowski (2016), Ziemie obiecane (2014), Drugi oddech (2012) Introspekcja (2008), Granie Herberta (2008). Kompozytor muzyki do filmu „Prezent” (reż. Dominika Długokęcka). Utwory Krzysztofa Napiórkowskiego wielokrotnie wykorzystywano w radiu i telewizji (m.in. w popularnym serialu “Prawo Agaty”)